Dom za 4 tys Euro? Tak, dom z papieru

poniedziałek, kwiecień 6th, 2009

Wolne żarty, powiecie. Dom z papieru? Śmiechu warte! Nie sądzi tak jednak Gerd Niemoeller, niemiecki inżynier, który dom z papieru zaprojektował, zbudował prototyp i który zamierza swój projekt sprzedawać krajom III świata. Wydaje się, że z sukcesem, bo pierwsze zamówienia na kilka tysięcy domów już zdobył.

Jak to jest, że dom z papieru się nie rozpada?
Otóż konstrukcja zrobiona jest na zasadzie siatki o oczkach w typu plaster miodu, a wykorzystany papier wzmocniony jest żywicą. Oczywiście, nie jest to dom, który można postawić w polskich warunkach. Nie jest to też dom niezniszczalny - stawia się go bez fundamentów, a 800 kg wagi w takiej sytuacji nie zapewni bezpieczeństwa przy bardziej porywistym wietrze. Dom został jednak zaprojektowany z myślą o mieszkających w slumsach ludziach, dla których namiot byłby szczytem luksusu.

Typowy domek ma 36m² powierzchni i składa się z kuchni, łazienki z prysznicem i pokoju. Ponieważ w ściany wbudowano stabilne platformy na których można ułożyć materace, w domu powinno zmieścić się 8 osób. Domy przeznaczone będą dla takich krajów jak Nigeria, Ghana, Zimbabwe, Angola - stąd konieczność pomieszczenia wielodzietnych rodzin. Więcej o technologii i konstrukcji można dowiedzieć się z filmu opisującego projekt.

Podobne wpisy

tagi: , ,

Komentarzy - 3

subskrypcja

 1. marian
  marzec 27th, 2011

  JEST POMYSLOWE I TANIE W BUDOWIE ,SAM TAKI POSTAWIE W IRLANDII JEST O.K .DO 1- DO 10 DAJE 9 .


 2. marian
  marzec 27th, 2011

  CIEKAWE ILE KOSZTY PRZESYLKI CENIA DO IRLANDII


 3. alicja
  marzec 28th, 2011

  marian- pisze jak byk ze do krajow trzeciego swiata a nie di Irlandii

Zostaw komentarz