Pośrednicy bez licencji?

środa, grudzień 30th, 2009

Pomysł Adama Szejnfelda, byłego wiceministra gospodarki, wzbudza wiele kontrowersji wśród pośredników nieruchomości. A o co chodzi? O zniesienie wymogu posiadania licencji na pośrednictwo nieruchomości. Dziś, aby móc pracować w zawodzie pośrednika konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Aby je zdobyć, kandydat na pośrednika musi ukończyć studia magisterskie a następnie ukończenie podyplomowych studiów z zakresu pośrednictwa oraz odbycie praktyki zawodowej. W teorii, nie wolno pracować jako pośrednik, bez posiadania licencji. W praktyce, sytuacja wygląda jednak nieco inaczej.

Częstą praktyką w biurach pośrednictwa nieruchomości, jest zatrudnianie tzw. asystentów, czyli osób, które nie posiadają licencji, ale korzystają z licencji przełożonego bądź szefa - choć ot asystent odpowiada za prezentację mieszkań, prowadzenie bazy danych i załatwianie formalności, na dokumentach i umowach figuruje nie jego podpis, a podpis osoby posiadającej licencje. Taki asystent jest mniej kosztowny dla biura pośrednictwa, bowiem jego uposażenie może być niższe niż osoby z licencją. Klienci biur pośrednictwa rzadko zdają sobie sprawę z tego, jak wygląda prawne usankcjonowanie pracy pośrednika, nie dziwią się więc temu, że współpracuje z nimi inna osoba niż ta, która figuruje na dokumentach.

Pomysł Szejnfelda ma na celu zniesienie licencji pośrednika. Pośrednikom się to oczywiście nie podoba - wielu z nich poświęciło sporo czasu, energii i środków na to, by otrzymać licencję, a jej zniesienie oznacza możliwość otwarcia biura pośrednictwa przez każdego - co zarówno zwiększy konkurencję jak i może doprowadzić do wielu nadużyć. Z drugiej strony, skomplikowane procedury otrzymania licencji blokują swobodny dostęp do zawodu pośrednika. Zwolennicy zniesienia licencji uważają, że jej brak - a co za tym idzie zwiększenie konkurencyjności wśród pośredników, doprowadzić może do zmniejszenia wysokości prowizji. Nieuczciwość zaś niektórych biur, której obawiają się pośrednicy z licencją, zostanie zweryfikowana przez rynek - oszuści się po prostu nie utrzymają na rynku.

Czy licencja zostanie zniesiona? - pokaże czas. Do końca stycznia potrwa zbieranie uwag do projektu ustawy.

Podobne wpisy

tagi: , ,

Komentarzy - 13

subskrypcja

 1. Mariola
  styczeń 15th, 2010

  Witam Państwa .

  Pragnę wyrazić swoją pełną akceptację dla tego projektu. Bardzo o to proszę w swoim imieniu i innych osób które tak samo uważają . Pracuję w biurze nieruchomości od 3 lat (nie mam tałej pensji, mam tylko wynagrodzenie prowizyjne % od wynajmu i sprzedaży nieruchomości. Jestem bardzo dobrym ,rzetelnym i uczciwym pracownikiem . Mój pracodawca niestety nie jest uczciwą osobą. Posiadam średnie wykształcenie zatem w chwili obecnej nie mam możliwości zrobienia licencji pośrednika nieruchomości. Kiedyś wystarczyło, że osoba ze średnim wykształceniem zrobi kurs i zda egzamin. Teraz otwarcie swojej działalności gospodarczej tj. biura nieruchomości jest bardzo utrudnione, a pilnują i cieszą się z tego pośrednicy. Dochodzi do bardzo wielu oszustw. Często licencja jest sprzedawana na kilka biur nieruchomości i nikt tego nie kontroluje. Dlatego bardzo proszę o likwidację licencji, aby dać możliwość otwarcia działalności dla wszystkich którzy chcieliby w uczciwy sposób prowadzić swoje biuro nieruchomości.


 2. xyz
  styczeń 15th, 2010

  Projekt jest jak najbardziej słuszny i oby jak najszybciej został wprowadzony. Niedobrze mi się robi od czytania durnych argumentów żałosnych pośredników, którzy tylko i wyłącznie bronią swoich koryt. Przez wiele lat do prowadzenia tej działalności wystarczyło wykształcenie średnie + specjalistyczny kurs. Ciekawe, że wprowadzenie wymagania studiów podyplomowych zbiegło się z drastycznym wzrostem cen nieruchomości (szczególnie mieszkań)- przypadek?! Nie!! Najpierw zabezpieczyli sobie koryta, a potem wywindowali absurdalnie ceny!! Nareszcie ktoś logicznie podszedł do tematu, to wolny rynek gwarantuje wysoki poziom usług, a nie durne ustawy. Nie czarujmy się pośrednik to zwykły handlarz!! To może od wszystkich właścicieli sklepów, kramów itd. wymagajmy studiów podyplomowych?! Nagminny jest także handel licencjami - i to jest uczciwe?! Ja sam jako inżynier zajmuję się w pracy rzeczami, które mają znamienny wpływ na zdrowie i życie ludzi. I nikt nie wymaga ode mnie żadnych studiów podyplomowych. A do handlu nieruchomości wymagać studiów wyższych, podyplomowych?! - nie no ludzie to jest ciągle poroniony kraj!!!!


 3. Pracownik biura:)
  styczeń 29th, 2010

  Jestem za zlikwidowaniem licencji pośrednika. Jestem pracownikiem dwóch biur nieruchomości i mam duże doświadczenie w tej branży. Ukończyłem roczny kurs dotyczący pośrednictwa,niestety nie udało mi się zdać egzaminu w Warszawie, teraz rozpocząłem studia w tym kierunku ale patrząc obiektywnie na tą sprawę LICENCJE POWINNY BYĆ ZNIESIONE. Pracując jako agent nieruchomości pod “rzekomym” nadzorem pośrednika, czyli właściciela firmy i tak wszystko robiłem sam ( od momentu pozyskania oferty, poprzez przygotowanie i przeprowadzenie transakcji, reprezentowanie klienta przed właściwymi urzędami również po zakończeniu transakcji, tzn. Urząd skarbowy, Sąd Wieczysty,przygotowywanie umów najmu, itd )Klient widział mojego szefa-pośrednika dopiero w momencie wystawiania faktury za usługę. I tu zgodzę się z opinią, że pracownik oddaje swojemu pracodawcy część swojego wynagrodzenia, bo ja za swoją całą pracę dostawałem 25% prowizji, a mój szef 75 % za to tylko że jest pośrednikiem, a w rzeczywistości wszystko robią agenci biura. I ci agenci nie mają licencji, ale mają doświadczenie zdobyte w pracy z klientem, są polecani przez zadowolonych klientów następnym. I zgodzę się również z tym , że jeśli bedzie większa konkurencja to wtedy będzie większa dbałość o klienta, niższe prowizje, które ściągną więcej klientów. Licencja nie ma nic wspólnego z etyką przy wykonywaniu tego zawodu, większość pośredników nie stosuje standardów zawodowych, a Ci którzy mają najwięcej sprzeciwów przeciw zniesieniu licencji sami dostali ją przez tzw. zasiedzenie w latach 90 -tych nie zdając żadnych egzaminów i nie mając odpowiedniego wykształcenia, sami kiedyś byli zwykłymi przedsiębiorcami a teraz mają najwięcej do powiedzenia i kreują “zasady “. Tam gdzie nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę !!! Prawda stara jak świat. Studia podyplomowe produkują tylko większą liczbę pseudo - pośredników, ponieważ sam miałem styczność z tzw. pośrednikami, i proszę mi uwierzyć, że ich poziom wiedzy po tych studiach jest żenujący. Agenci, którzy pracują w biurze mają więcej doświadczenia. A przecież o doswiadczenie. Pozdrawiam wszystkich agentów biur, którzy odwalają całą robotę za swoich szefów - pośredników :)


 4. Dzus
  luty 3rd, 2010

  Czy jest ktoś w stanie przewidzieć jaki czas zajmie uchwalenie takich zmian? Czy jest to kwestia miesięcy czy lat? Oczywiscie zakładając, że te zmiany znalazły by poparcie posłów


 5. Antek
  luty 7th, 2010

  Licencjeto przepis ograniczający konkurencję. Chodzi o
  to żeby utrzymac wysoką prowizję. Nieprawda
  również , że pośrednicy są teraz lepszymi
  fachowcami,w tej dziedzinie obserwujemy wiele
  niekompetencji. Jest znacznie gorzej niż przed
  wprowadzeniem licencji.Teraz licenje są tylko dla
  kolesiów z tzw wyższym wykształceniem. Przecież oni często nie mają wyższego wykształcenia
  PANIE I
  PANOWIE ZAINTERESOWANI - POWTARZAJCIE TREŚĆ TEGO
  MAILA, MOŻE WSPOLNIE ZWALCZYMY LOBBY POŚREDNIKÓW


 6. Janusz Krynicki
  luty 9th, 2010

  Dla dobra rozwoju gospodarki Polski licencje powinny byc zniesione.DZIAŁACZE z PFRN POJECHALI NAWET DO BRUKSELI
  NAMAWIAC EUROPOSLÓW BY POPIERALI ICH POGLĄDY NA TEMAT LICENCJI, WIDAC WYRAZNIE ,ŻE GRUNT IM SIE PALI POD NOGAMI STRACĄ DUZE DOCHODY I DOBRE POSADY. W REGIONACH SPOTYKAJA SIE TAKZE Z POSŁAMI BY NAKLANIAC ICH DO POPARCIA W CELU POZOSTAWIWENIA LICENCJI.JESLI POSLOWIE POPRA ICH ZYCZENIA BEDZIE TO WIELKI SKANDAL I BEDZIE TO DOWODEM,ZE W POLSCE MOZNA SOBIE ZALATWIC USTAWY.Wszyscy którym zalezy na zlikwidowaniu licencji zorganizujmy się i złózmy oficjalny protest przeciwko tym poczynaniom działaczy z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomosci
  mój e-mail; lokum3@interia.pl proszę pisac do mnie ja będę natomiast przekierowywał państwa listy do posłów oraz do sejmu.


 7. Zbigniew
  luty 17th, 2010

  wszyscy którzy chcą zniesienia licencji piszcie masowo listy do ministerstwa Gospodarki i ministerstwa Infrastruktury oraz sejmu bo inaczej działacze z PFRN WYGRAJĄ oni atakują wszędzi wszystkich posłów.


 8. Judyta
  luty 23rd, 2010

  Trzeba pisać do posłów i różnych instytucji ( tv PLUS MINUS) że LICENCJE POWINNY ZOSTAĆ ZNIESIONE. Perfidnym jest zarzucanie nieuczciwości , ludziom bez licencji. My młodzi chcialibyśmy zakładać firmy i jesteśmy dużą konkurencją dla starszych pośredników. Dlatego zrobili oni ogromny rwetes i lament, podając nieprawdziwe argumenty. Ważną sprawą jest że podział na pośredników tzw. starych - bez wyższego wykształcenia i tych nowych jest niezgodny z art. 32 konstytucji.


 9. posrednik
  kwiecień 11th, 2010

  Czy ludzie tu wypowiadający sie pracowali kiedykolwiek w tym zawodzie?
  Mnie jako osobę, która od 2 lat pracuje w biurze i jest w trakcje wyrabiania licencji śmieszą argumenty co niektórych:

  “My młodzi chcialibyśmy zakładać firmy i jesteśmy dużą konkurencją dla starszych pośredników.” << też jestem młody, po uzyskaniu licencji mam zamiar otworzyć swoje biuro i to że licencje obowiązują mi w tym absolutnie nie przeszkadza. są jasno określone reguły w jaki sposób je można uzyskać więc w czym problem?

  Utrudnieniem na rynku są osoby działające bez licencji, nie mające pojęcia o tej branży, niejednokrotnie łamiące prawo oraz działające na zasadach nieuczciwej konkurencji.

  Moim zdaniem ustawa powinna posunąć się w zupełnie inną stronę i ograniczyć wykonywanie czynności pośrednictwa tylko i wyłącznie do osób posiadających licencję! Uniemożliwić w ten sposób zatrudnianie asystentów, którzy nie dokształcają się w dziedzinie nieruchomości ani nie mają wykształcenia związanego z tą branżą.

  Jeśli licencje zostaną zniesione to ludzie tutaj wypowiadający się po założeniu swoich firm zobaczą na czym polega ta praca od środka. Zobaczyli by wtedy, jak się pracuje w zawodzie, którego opinie psują ludzie niedouczeni. W tej chwili ustawa ogranicza dostęp do zawodu różnym przekrętom, którzy popełniualia przestepstwa gospodarcze - chcielibyscie korzystac z uslug takiego posrednika?

  Mam nadzieję, że jednak licencje zostaną i rynek nie ulegnie totalnemu zniszczeniu, a zawód pośrednika degradacji społecznej.


 10. Goter
  czerwiec 3rd, 2010

  nie powiino byc to zniesione, nikt bez wyzszego wyksztalcenia nie powinien sie zajmowac posrednictwem, bo to pogarsza rynek


 11. Goter
  czerwiec 3rd, 2010

  za darmo to sie tylko wiadomo co dostaje, ale na pewno nie sprzedaz nieruchomosci w formie posrednictwa, trzeba sie zabrac do nauki, troche sie przemeczyc, wzbogacic wiedze i wszystko bedzie dobrze, nie robmy sobie zamieszania na rynku, jakby tak bylo ze licencje zniesione, to dopiero bedzie konkurencja, a itak juz jest, prosze sobie wyobrazic pchli targ, zrobi sie z posrednictwem tak samo jak na targu, jak jest wyzsze wyksztalecnie to juz samo poza tym o sobie cos swiadzczy, ze ktos sie postaral troche by skonczyc uczelnie i pouczyc sie troche teorii, jak ktos nie ma wyszego wyksztalcenia to moze isc na targ i sprzedawac warzywa, na pewno z checią je kupie wtedy


 12. E-Expert
  styczeń 18th, 2011

  Aby to sprawdzić Pośrednika, należy zapytać o numer licencji i poprosić o małą legitymację, która
  każdy z profesjonalistów powinien mieć przy sobie.
  Każda z Firm działająca na rynku posiada też ubezpieczenie OC, co oznacza, iż jeżeli pośrednik
  narazi nas na szkodę (np. nie sprawdzi stanu prawnego nieruchomości), będzie miał z czego wypłacić
  odszkodowanie.
  UWAGA! Jeżeli pośrednik nie dysponuje takim ubezpieczeniem i licencją, to znaczy, że nie jest
  pośrednikiem, tylko oszustem i należy zrezygnować z jego usług. W Polsce jest zarejestrowanych 3
  razy więcej agencji nieruchomości niż licencjonowanych pośredników. Oznacza to, że 2 na 3 biura
  działają niezgodnie z prawem, narażając swoich klientów na poważne ryzyko. To tak jakby ktoś
  otworzył gabinet lekarski i w nim leczył, nie będąc lekarzem.


 13. Janusz Woroniecki
  luty 20th, 2011

  Kolego E-expert oszustem to jestes ty ponieważ piszesz bzdury znam posrednika z licencją który bezkarnie oszukuje klientów zasłaniając się licencją to co wiem nie posiada on zadnej wiedzy o posrednictwie przy sprzedaży nawet nie sprawdza księgi wieczystej toze ktos posiada licencję nie znaczy ,że jest solidny.

Zostaw komentarz